Kültür Başkentliğinden Anladığımız

İstanbul, 2010 yılının Avrupa kültür başkentlerinden biriydi. Bu konuda, gerekli çalışmaları yapması ve bu payeye uygun faaliyetlerin yürütülmesi amacıyla 2010 Ajansı adlı bir ajans oluşturuldu.Bu ajansın faaliyetlerinin ve İstanbul kültür başkenti konusunun özellikle turizm sektörü açısından irdelendiği ve değerlendirildiği toplantının haberini aşağıda bulacaksınız. Turizm erki, kısacası, yapılan faaliyetleri yeterli görmüş olacak ki, gayet umutlu tablolar çizmişler.

Benim değerlendirmem şudur ki; bu organizasyon harcadığı parayla  koşut  bir iş çıkartmış değil. Hiçbir şey yapılmamıştır demek, güzel proje ve çalışmalar olmamıştır demek haksızlık olur. Ama, bu etkinliklerin ne yurt içinde ne de yurt dışında çok büyük ilgi uyandırdığını  söylemek kendimizi kandırmak olur. Dolayısıyla, ülkemize ve toplumumuza kazandırdığı artı değerlerin  beklenildiği gibi çıkmadığının özellikle altını çizmek isterim.

İstanbul Türkiye’nin paha biçilmez bir markasıdır. Hiçbir özel organizasyon yapılmasa bile dünyada  adından söz ettirebilecek özelliklere sahip olan İstanbul’un bu organizasyonda bizim özellikle yapmamız gereken  kendisine yakışmayan kültürel, kentsel ve sosyal yaralarının ve yanlışlıkların giderilmesine yönelik çalışmalar yapmaktı. Otantik yapısının korunması, farklı kültürel yanlarının güçlü fırça darbeleriyle daha da ortaya çıkarılması, kent estetiğine ve temizliğine yönelik bütüncül bir çaba için çalışılması , kentin sosyal ve kültürel yaşamına deger katacak aklıcı işlere imza atılması çok çok önemli konulardı. Kentte tiyatro,sinema, sergi , konser, gösteri salonları yeterli mi? Halk sanat, kültür ve tarihle yeterince buluşabiliyor mu? 2010 senesi boyunca halkın geniş bir biçimde kültürel ve sanatsal  etkinliklere katılımı sağlanabilmiş midir? Kültür ve sanatın okullarda öğrenciler ile  yeterince buluşabildiğini söylemek olanaklı mı? Kültür ve sanat sevgisinin ve bilincinin özellikle kent halkı nezdinde en çok uyandırılması ve işlenilmesi gereken bir fırsattı bu yıl. Pahalı, geçici etkinliklerden daha önemli olan gelecekte  topluma daha ışıltılı ve kalıcı neler yaptığımızdır. Kültür ve sanatın belli elit çevrelerin dışında geniş yığınlarla buluşabilmesidir başarı hanesine yazılması gereken.

Trafiği  iliallah dedirtmeyen bir kent. Müzeleri yenilenmiş, bakımdan geçirilmiş. Mükemmel özel müzelerin kurulduğu bir zamanda bakımsızlıktan dökülen, rutubetten damları akan devlet müzeleri ile başarı gelmez. Gerekli mali desteği alamayan dağılan tiyatro grupları ile, salon bulamayan sanatsal  beklentiler ile  de. Kaşla göz arasında yanan (ya da yakılan) kentin koca bir simgesi Haydarpaşa ‘ya, yılın neredeyse sonlarına Kurban Bayramına yetiştirilebilen İstanbul’daki Osmanlı Sanatının başeseri koskoca bir Süleymaniye Camiine, sit alanlarına bina dikilen, örneğin bir Bizans İmparatorluk sarayı yıkıntılarına ne demeliyiz? İstanbul’da işlem tamam!.. Bu Kültür Başkenti etkinliğini de yüz akıyla tamamladık mı? Sanat galerilerinin müdahimleri ile mahalleliyi ortak payda da buluşturabildiniz mi? Oldu mu bu konuda bir çaba bu yıl? Romanları köklerinden söküp attınız ve size daha sağlıklı yuvalar yaptık dediniz. Say, say bitmez…

Turizm erki de aynı masa başında gülümseyen yüzlerle “kültür başkentliliği,  kültür turizmini tetikleyecek” buyurmuşlar. Uzun süredir yazıyoruz. Pek çok turizm yazarı da bu konuya eğiliyor. Türkiye’de kültür turizmi değil, turisti satışa yönlendiren ,kültürü dekor olarak kullanan kitle turizmi yapılıyor. Bunun da 2010 Ajansının etkinlikleri ile  değişeceğini sanmak göz boyamacılıktır. Bu konuda, yapılması gereken turizm sektörünün gözden geçirilmesi ve kültür turizmine yönelik kararların temelli biçimde atılmasıdır.

Son söz: Arada mutlak güzel işler de yapılmış olsa da, belli çevrelere hapis olmuş, belli çevrelerin rantını yediği sıca iddia edilen bir etkinlikle zincirine sahne oldu bu yıl koca İstanbul.

( Önerilen Yazı: "Kültür Başkentliği, kültür turizmini arttıracak"

http://www.turizmhabercisi.com/popup.asp?NewsID=18334 )

 

Hakan Eğinlioğlu

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !