Mit Nedir ?

Mit Nedir?

“Mitler, hayal gücü onları canlı tutsun diye vardır.”

                                                                   Albert Camus

 

Mitler doğa güçlerini ve doğaüstü yaratıkları vurgulayan hayal ürünü öykülerdir. Mitin simgesel ve kutsal bir ağırlığı olur. Yüzyıllar boyunca bu öyküler birbirlerinden beslenerek zenginleşmişlerdir. Başlarda kulaktan kulağa gizlice yayılıyorken zamanla kimileri, özellikle de yazarlıkla uğraşanlar mitleri kayda almışlardır.

 

Bugün elimizde hemen her öykünün, devşirilmiş olduğu yere ve zamana, öyküyü aktaranın meşrebine göre değişen anlatımları bulunuyor. Bu çeşitlilik rahatsız edici değil.

 

Mitler evrenin ve insanın yaratılışı, dahası, doğa güçlerinin birer dev olarak türettiği tanrılar hakkında ana sorulara cevaplar da veriyorlar. Tarihleri boyunca Yunanlılar şehirlerinin kökenine ilişkin başka mitler de üretmişlerdir.

 

Yunan kültürünün temelini mitler oluşturur, herkes de bunları bilir. Evrenin bilinmezliği karşısında iç huzuru sağladıkları için de herkes mitlere inanır.

 

İkaros Güneş’e kadar uçmak hevesi uğruna ölür.

Danaos’un kızları kocalarını öldürdükleri için dipsiz bir fıçıyı suyla doldurmaya mahkum edilirler. Sulamayı çağrıştıran bu mit, bereket saçan suyu sonsuza dek taşıyacak Danaos’un elli kızı biçiminde Mısır’dan gelmedir.

 

Lagos usa uygun anlamlı söz, mythos (mit) ise hayali öyküdür.

 

Kendi külünden yeniden doğan şu masal kuşu Anka miti hem ruhun ölmezliğinin simgesidir, hem de yeni yılın.

 

Mit Hellen kültürünün ve antik zamanın temel dayanaklarından biri olarak tarihte edebiyatçıları ve sanatçıları da etkilemiştir. Dante’nin İlahi Komedyasında yer alan figür ve olaylardan, Rönesans sanatçılarına dek ve daha ileriki dönemlere uzanan bir etkidir bu.  

 

Hazırlayan : Bağımsız Rehberler Platformu

Kaynak : Colette Estin - Helene Laporte

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !